Pošli nám životopis, kterým oslníš!

Ptáš se, proč od tebe potřebujeme životopis neboli CV? Je to pro nás opravdu tak důležité? Ano, je!

Nikoliv však pro nás, ale pro společnosti, se kterými díky tomu snadněji navážeš kontakt! Tvůj životopis značně zvýší šance získat zajímavou práci, protože firmy tě budou moci snadněji kontaktovat. Proto si dej opravdu záležet. Víš, jak si budovat vlastní brand? Co všechno do CV uvést a neuvést?

 

Začneme od začátku. Jaký je vlastně účel životopisu? Zaujmout? Sdělit vše relevantní? A tohle všechno ještě nejlépe shrnout na jednu stranu! Jak to ale udělat co nejlépe? Podle Louise Fletcher, zakladatelky Blue Sky a HR specialistky, se v prvním kroku musíš zamyslet nad tím, co chceš, aby o tobě vyniklo. Umíš dobře organizovat? Jsi profík přes analytiku nebo máš zmáknuté programování? Jaké jsou tvoje hlavní přednosti? Co tě odlišuje od ostatních? Až když si tohle srovnáš v hlavě, můžeš se rozhodnout, jaký formát je pro tebe nejlepší a popřípadě se nějakým zajímavým inspirovat.

Na začátek to nejdůležitější – zaujmi

Životopis by měl zanechat dojem. Je obecně známo, že personalista věnuje každému CV maximálně dvacet vteřin. A to je sakra málo! Takže žádné zdlouhavé rozepisování.

… Jenže jak zaujmout?

Zkus se krátce představit

Do úvodu vlož několik vět o sobě, svých největších úspěších a konkurenčních výhodách, díky kterým se odlišíš od ostatních. Také se můžeš zmínit o svých vizích a kam chceš směřovat svoji kariéru. Tvůj životopis to vyzdvihne mezi ostatními.

Mluv v číslech

Čísla, čísla a zase ta čísla…Jsou mnohem lepší než nic neříkající fráze, které už nikoho nebaví. Mluv konkrétně, upřesni všechna fakta, uveď přesný popis pracovní náplně. Můžeš se pochlubit třeba tím, že jsi spravoval/a facebook s více jak dvě 200 tisíci fanoušky, že jsi zvedl/a návštěvnost webových stránek o deset tisíc měsíčně nebo že jsi zefektivnila přijímací proces ve firmě. To řekne potenciálnímu zaměstnavateli daleko více. 🙂

Screenshot 1

Co třeba netradiční grafika a fonty?

Co se týče barev a fontů, klidně se vydej do neznámých vod, jen pamatuj na vkusnost a relevantnost v souvislosti s danou pozicí. V případě písma můžeš popustit uzdu fantazie a neomezovat se jen na základní fonty. Times New Roman je přece nuda. Jediná podmínka je, aby bylo snadno k přečtení. Můžeš vyzkoušet třeba tyto webovky. Do wordu pak přidáš nový font jednoduše přes panel nástrojů.

f351c5e5921b200dfa83b7c18cc49bb6

 Použij ikony

Životopis ikonami krásně obohatíš a přineseš do něj nový nápad. Ikon je spousta, můžeš si vytvořit i svoje vlastní. Proč nevyjádřit úroveň jazykové znalosti grafem nebo koníčky zábavnými obrázky? Inspiraci na použití ikon hledej tady a taky tady.

business-561388_1920

Pár tipů nakonec

V životopise neuváděj zkreslené informace, je to neseriózní a dříve nebo později se na to stejně přijde. Přemýšlíš, zda do CV vložit fotku? To je těžké rozhodování, každý personalista se k tomu staví jinak. U některých pozic je to logické, například když se hlásíš do televize nebo do PR. U jiných je to na tvém uvážení. Také si to po sobě alespoň desetkrát přečti, i po desáté můžeš najít nějakou hrubku! Nejlepší bude, když to dáš na kontrolu i známým, protože právě ti odhalí to, k čemu my jsme slepí.

Přejeme ti hodně štěstí a těšíme se na tvůj životopis! 🙂

Užitečné zdroje

Jobs

Profesia

Proudly

Článek napsala: Veronika Kotlantová